SPEKTAKLE

“CASA VALENTINA”

Czerwiec 1962 r., mały hotel w górach Catskills w Stanach Zjednoczonych. Pensjonat Rity i George’a to na pozór zwykłe letnie siedlisko. W rzeczywistości jest to miejsce, dokąd z całego kraju przyjeżdżają heteroseksualni mężczyźni, którzy ubierają się jak kobiety. Ricie i George’owi (alias Valentinie) udało się stworzyć warunki, w których przebrani mężczyźni – na co dzień stateczni ojcowie i mężowie – czują się bezpiecznie. Tu mogą poczuć się w zgodzie ze sobą i ze swoim kobiecym alter ego. Sielankę przerywa doniesienie na policję o niemoralnym prowadzeniu się. Goście pensjonatu w odpowiedzi postanawiają założyć oficjalną organizację. Ale wiąże się to z ujawnieniem tajemnicy. Czy każdy z nich jest na to gotowy? Co z uczuciami ich bliskich?

Dużo śmiechu, ale i temat poruszający ważne, społeczne problemy. To tekst o potrzebie bycia sobą, o sztucznych społecznych normach, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka.

Sztuka powstała na bazie prawdziwych wydarzeń. Oficjalne stowarzyszenie zostało powołane i istnieje jako Tri-Ess – The Society for Second Self (www.tri-ess.org).

Spektakl jest grany z powodzeniem na Broadwayu i w Londynie. W OCH-TEATRZE reżyseruje Maciej Kowalewski, kostiumy stworzy Dorota Roqueplo, a w obsadzie znakomici aktorzy: Maria Seweryn, Piotr Borowski, Witold Dębicki, Maciej Kosmala, Mirosław Kropielnicki, Piotr Machalica, Rafał Mohr, Cezary Żak i Joanna Gleń.

Autor: Harvey Fierstein
Przekład: Kamila Jansen
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Maciej Kowalewski
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Scenografia: Arkadiusz Kośmider
Choreografia i ruch sceniczny: Krzysztof Adamski
Charakteryzacja: Ewa Kowalewska
Asystentka scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska
Producent wykonawczy i asystent reżysera: Alicja Przerazińska
Obsada:
Joanna Gleń, Maria Seweryn, Piotr Borowski, Witold Dębicki, Maciej Kosmala, Mirosław Kropielnicki, Piotr Machalica, Rafał Mohr, Cezary Żak
Czas trwania: 120 minut, 1 przerwa
Premiera: 16 lutego 2018, OCH-Teatr Warszawa

 

WIĘCEJ/BILETY

 

“WUJASZEK WANIA”

WUJASZEK WANIA Antoniego Czechowa to jedno z najważniejszych dzieł w kanonie teatralnej klasyki. Ukończona w 1896 roku sztuka, dzięki geniuszowi stylu i ponadczasowości zawartych w dramacie refleksji, stanowi pozycję obowiązkową dla każdego miłośnika teatru.

W subtelnej grze prawdy i fałszu, wibrującej typowymi dla Czechowa namiętnościami: pożądaniem, miłością, nadzieją, bólem niespełnienia, a nade wszystko – pragnieniem odmiany swojego losu, każdy z nas odnajduje coś z własnych doświadczeń życiowych.

Przygotowujący inscenizację dramatu Andrzej Bubień, po latach pracy na europejskich scenach dramatycznych i operowych (za które zbierał liczne nagrody i wyróżnienia, na czele z nominacją do rosyjskiej Złotej Maski), swoim spektaklem dowodzi, że przenikliwość spojrzenia Czechowa nie straciła dziś nic ze swojej aktualności.

Obsada: Anna Dereszowska, Irena Jun, Dorota Krempa,
Joanna Żółkowska, Piotr Machalica, Wojciech Malajkat,
Miłogost Reczek, Michał Żebrowski

 

WIĘCEJ/BILETY

 

“WEEKEND Z R.”

fot. Karolina Wolf

Nawet najbardziej misterny weekendowy plan może wziąć w łeb, jeśli komuś nieopatrznie wymknie się o jedno słowo za dużo…
Clarice postanawia wykorzystać służbowy wyjazd swego męża Rogera i zaprasza na weekend Rodneya, wziętego architekta wnętrz, oraz Roberta, swojego włoskiego kochanka. Rodney ma urządzić na nowo jej dom, czemu raczej nie sprzyjałby nadzór niechętnego zmianom gospodarza, zaś Robert… Cóż, w jego wypadku obecność małżonka byłaby jeszcze bardziej niepożądana. Sęk w tym, że interesy Rogera to również jedynie przykrywka dla schadzki, którą zaplanował z najlepszą przyjaciółką Clarice, Daisie. I wszystko byłoby dobrze, gdyby Clarice nie usłyszała przypadkiem strzępu rozmowy telefonicznej Daisie z Rogerem i nie wymogła na przyjaciółce wizyty, nieświadomie zmuszając męża do odwołania wyjazdu… Precyzyjny plan rozpada się niczym domek z kart, co wywołuje istną lawinę nieporozumień i komplikacji.

 

 

WIĘCEJ/BILETY

 

 

“PRZEDSTAWIENIE ŚWIĄTECZNE W SZPITALU ŚW. ANDRZEJA”

fot. Ola Grochowska

Szpital Św. Andrzeja, dwa dni do świąt Bożego Narodzenia. Lekarze i personel szpitala przygotowują się do corocznego przedstawienia świątecznego dla pacjentów i ich rodzin. Jednocześnie odbywa się zjazd neurologów z ministrem zdrowia na sali. Dr David Mortimore przygotowuje się do wykładu na tym zjeździe, który to wykład ma zadecydować o jego awansie, przyznaniu mu tytułu szlacheckiego i dotacji dla szpitala. Na godzinę przed wykładem dowiaduje się, że ma nieślubnego, osiemnastoletniego już syna, który uparł się, że go pozna. Z rozpaczy i zamieszania wskazuje mu innego lekarza jako jego ojca. Szalona intryga, galeria postaci, jak zwykle u mistrza gatunku Cooneya, zaplątanych w niewiarygodnie śmieszne piramidy sytuacji i zabawnych, niespodziewanych zwrotów akcji. Dyrektor szpitala, trzech lekarzy, dwie pielęgniarki, żona i była kochanka, matka, upiorny pacjent, gapowaty, ale dociekliwy policjant i pijany syn. Próba przedstawienia świątecznego i dwustu neurologów za ścianą. Cooney w pełnym blasku.

Tytuł oryginalny: It runs in the family
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Krystyna Janda
Scenografia: Maciej Maria Putowski
Producent wykonawczy i asystent reżysera: Alicja Przerazińska
Obsada:
DR DAWID MORTIMORE: Marcin Perchuć
DR MIKE CONNOLLY: Cezary Żak
DR HUBERT BONNEY: Maciek Wierzbicki
PRZEŁOŻONA PIELĘGNIAREK: Katarzyna Żak
SIR WILLOUGHBY DRAKE: Piotr Machalica
JANE TATE: Bożena Stachura
ROSEMARY MORTIMORE: Aneta Todorczuk – Perchuć
LESLIE: Grzegorz Warchoł
PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA: Alicja Przerazińska
SIERŻANT POLICJI: Adam Krawczuk
BILL: Otar Saralidze
MATKA: Aleksandra Górska

 

WIĘCEJ/BILETY

 

“KREDYT”

Jordi Galcerán KREDYT
przekład: Rubi Birden
reżyseria: Maciej Kowalewski
scenografia: Katarzyna Kiersznowska
muzyka: Bartosz Dziedzic
kostiumy: Pola Gomółka
koprodukcja spektaklu: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Historia nader współczesna: Adam przychodzi do Dyrektora banku z prośbą o kredyt. Jednak jego otrzymanie graniczy niemal z cudem – zwłaszcza, gdy nie ma się żadnego zabezpieczenia finansowego. Dlatego czasem szczęściu trzeba pomóc… szantażem. Dyrektor banku podjudzany przez bezczelnie pewnego siebie kredytobiorcę w przyszłości stoczy walkę między rozsądkiem, a emocjami. Dodajmy jeszcze, że przedmiotem intrygi jest kobieta – a więc wszystko może się zdarzyć!

Kredyt to komedia pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, żywych dialogów podszytych inteligentną ironią i humorem. Trzyma w napięciu do ostatniej sceny.

Źródło: materiały promocyjne Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

 

WIĘCEJ/BILETY – TEATR ADAMA MICKIEWICZA W CZĘSTOCHOWIE

WIĘCEJ/BILETY – TEATR STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE

 

“TUWIM LIRYCZNY… I NIE TYLKO… – spotkanie z poezją”

Program “Tuwim liryczny… i nie tylko…” to spotkanie z poezją Juliana Tuwima. Wiersze Mistrza zabrzmią
w interpretacji dwóch wspaniałych aktorów: Piotra Machalicy i Piotra Borowskiego.
W programie znalazły się utwory wybrane przez samych aktorów, którzy zabiorą publiczność w pełen
emocji świat poezji jednego z najważniejszych twórców dwudziestolecia międzywojennego.
Będzie nastrojowo i lirycznie, ale także bardzo przewrotnie, z dystansem i humorem.

Wykonawcy: Piotr Machalica, Piotr Borowski
Akompaniament (fortepian): Grzegorz Rychlik
Repertuar: poezja Juliana Tuwima
Wybór utworów: Piotr Borowski, Piotr Machalica
Czas trwania programu: około 70 minut

 

“COHEN – NOHAVICA”

Zderzenie dwóch gigantów piosenki – Leonarda Cohena i Jaromira Nohavica – w spektaklu Mariana Opani!

Jest to koncertowa wersja kultowego spektaklu przygotowanego w listopadzie 2014 roku przez Mariana Opanię dla Teatru BUFFO na jubileusz 50-lecia jego pracy artystycznej.

To magiczna wręcz podróż muzyczna po świecie lirycznych ballad Nohavicy przeplatanych kultowymi piosenkami Leonarda Cohena, połączenie dwóch niezwykłych światów artystycznej wrażliwości.
Wrażliwość ta, muzyczne mistrzostwo i głębia tekstów zostanie wręcz spotęgowana przez perfekcję wykonania. Usłyszymy i zobaczymy prawdziwe gwiazdy polskiej sceny: Mariana Opanię, Piotra Machalicę, Iwonę Loranc wspomaganych przez doskonałych Artystów młodszego pokolenia: Monikę Węgiel, Marcina Januszkiewicza, Bartłomieja Nowosielskiego.
Idealnie wpisuje się w ramy tego koncertu specjalnie opracowana przez Janusza Stokłosę oprawa muzyczna – sięgająca głęboko do ludzkich namiętności i miłości tak wspaniale opisywanych przez obu Poetów Piosenki.

Podczas spektaklu usłyszymy wszystkie największe przeboje zmarłego 7 listopada ubiegłego roku Leonarda Cohena: “Sisters of Mercy”, “Tower of Song”, “Hallelujah”, czy “The Future”. Ich mistrzowskie wykonanie będzie swoistym hołdem oddanym temu wybitnemu Artyście.

Reżyseria: Marian Opania
Oprawa muzyczna: Janusz Stokłosa
Ruch sceniczny: Janusz Józefowicz

Obsada:
Marian Opania,
Iwona Loranc,
Monika Węgiel,
Piotr Machalica,
Marcin Januszkiewicz,
Bartek Nowosielski

WIĘCEJ/BILETY

 

“STACHURA”

“Byłem buntownikiem łagodnym. Najłagodniejszym z możliwych, ale krańcowym. Poszedłem do końca. Czy za daleko? Chciałem unieść wszystkie nieszczęścia ludzi. I zwariowałem. Ale czy od tego? (StEd)

Muzyczna opowieść o życiu niezwykłego barda, pieśniarza, poety – Edwarda Stachury. Ten spektakl to próba przedstawienia dramatycznego losu i splątanej osobowości poety otoczonego nimbem wiecznego buntownika. Podczas koncertu usłyszą Państwo m.in.: “Nie – brookliński most”, “Balladę dla Potęgowej”, “Białą lokomotywę”, do których muzykę napisał przyjaciel Stachury – Jerzy Satanowski. Porywające i nowatorskie aranżacje stworzył Marcin Lamch, a piosenki w mistrzowski sposób interpretuje Piotr Machalica.

 

Piosenki Edwarda Stachury w wykonaniu Piotra Machalicy.

Reżyseria: Robert Dorosławski
Muzyka: Jerzy Satanowski
Pomysł całości, reżyseria, postać Michała Kątnego: Robert Dorosławski
Gra zespół w składzie:
Marcin Lamch – kontrabas, aranżacje, kierownictwo muzyczne; Dariusz Bafeltowski (Andrzej Zielak/ Michal Walczak) – gitary; Krzysztof Niedźwiecki – gitary

 

 

“MIŁOŚĆ I POLITYKA”

“Miłość i polityka”
w przekładzie Barbary Grzegorzewskiej
Reżyseria: Jerzy Bończak, scenografia: Stach Kulczyk, kostiumy: Ewa Borowik

Sztuka Pierre’a Sauvila to niestroniąca od zabawnych i zaskakujących dialogów
polityczno – erotyczna farsa, którą pomimo francuskiego rodowodu nie jest trudno
przenieść na grunt polskich realiów. Rzecz o politycznych aferach, układach oraz
wielkiej wartości pieniądza, przyprószona wybuchami pożądania, zdradami i seksualnością.

Demaskacji dokonują stali bywalcy sceny politycznej – minister, poseł, którzy wprowadzają
widza w ciemne stony świata władzy i kariery. Pikanterii dodaje uwikłanie postaci w romanse,
które stają się punktem wyjścia do prześwietlenia mechanizmów rządzących współczesnym
człowiekiem i pokazania gorzkiej prawdy mówiącej o tym, że to “kłamstwo jest podstawą polityki”.

 

WIĘCEJ/BILETY